Polska na niebiesko

Zbliża się dużymi krokami bardzo ważny dla nas dzień – 2 kwietnia, czyli Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak co roku Klub Rodziców JiM wspólnie z Fundacją JiM organizuje ogólnopolską kampanię Polska na Niebiesko tworząc wspólnie lepszy świat dla osób z autyzmem – tym razem m pod hasłem AUTYZM. CHCEMY BYĆ SSOBĄ. Chcemy tego dnia być jak najbliżej ludzi i dotrzeć do jak największej ilości osób podnosząc ich świadomość w temacie autyzmu. Również w Łasku planujemy intensywne działania w tym zakresie.

Chcemy tego dnia pokazać, że osoby z autyzmem i zespołem Aspergera chcą wyjść poza ramy i tworzyć je po swojemu. Chcemy mówić głośno o tym, iż zarówno my wszyscy, jak i osoby z autyzmem mają prawo do podążania własną ścieżką, bez narzucanych instrukcji. Pragną zrozumienia i akceptacji – jak my wszyscy. Pozwólmy im być sobą.

Fundacja JiM, jako czołowy o ośrodek w naszym regionie tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Przeprowadzone badania pozwoliły stworzyć raport, który obrazuje jak wygląda codzienne życie nie tylko osób z autyzmem, ale także ich rodziców i opiekunów. Raport przedstawia jasno, iż problemami codziennego życia, z jakim najczęściej spotykają się osoby z autyzmem to wykluczenie, brak akceptacji i stygmatyzacja. Zatrważające jest to, że po 25 roku życia osoby z AS SD stają się niewidzialne dla systemu wsparcia w Polsce. Trudności na rynku pracy, ograniczony dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych, ale również odrzucenie i brak zrozumienia to tylko nieliczne wnioski wynikające z przygotowanego przez Fundację JiM raportu.

Pomóż nam stworzyć lepszy świat dla osób z autyzmem. Przyjdź, porozmawiaj i poznaj osoby z autyzmem, ich rodziców i opiekunów. Dołącz do nas w niedzielę 2 kwietnia 2017 r. podczas finału kampanii Polska na Niebiesko. Czekamy na Ciebie w Hali Sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im m. Tadeusza Kościuszki w Łasku, mieszczącym się przy ul. Mickiewicza 1. Czekamy na Was od godziny 13.00!

 

Mariusz Podedworny

Koordynator Klubu Rodziców JiM w Łasku