Bitwa Warszawska na historycznej wystawie w Łodzi

Zachęcamy do oglądania wystawy „Jak pradziadek pogonił bolszewika… 100 lat Bitwy Warszawskiej w zbiorach WBP” w holu wystawowym Biblioteki w dniach 10.08-04.09. 2020 r.

Intencją twórców wystawy jest zaprezentowanie zbiorów WBP dotyczących Bitwy Warszawskiej, począwszy od dokumentów najstarszych wydanych na przełomie 1920 i 1921 roku, aż po nowości opublikowane w jubileuszowym roku 2020. Ekspozycję tworzą wydawnictwa książkowe, czasopisma, dokumenty kartograficzne, ikonograficzne oraz dokumenty elektroniczne.

Na wystawie szczególnie wyeksponowano bohaterstwo łodzian i mieszkańców regionu łódzkiego w czasie walk na przedpolach Warszawy. Zwiedzający odnajdą tu dokumenty i materiały ikonograficzne związane ze Stefanem Pogonowskim, Aleksandrem Napiórkowskim, ks. Ignacym Skorupką oraz Janem Kowalewskim – genialnym kryptologiem, którego wiedza i refleks pozwoliły zmienić przebieg obrony stolicy.

Poza dokumentami tworzącymi ekspozycję, Biblioteka posiada
w swojej kolekcji pokaźny zbiór materiałów, dzięki którym czytelnicy mogą pogłębić wiedzę w każdym, nawet bardzo niszowym zakresie tematycznym.

Wszelkiej pomocy w dotarciu do dokumentów związanych z Bitwą Warszawską udzielają pracownicy Działu Informacji Naukowej WBP:

tel. 42 663 03 33

mail: informacja@wbp.lodz.pl.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: https://tiny.pl/7516k